Blog

Kalitemiz çok iyi. Hedefimiz %100 temiz, pestisit içermeyen, kalıntısız Asma Yaprağı üretmek. Peki ne oluyor bu? Nasıl başarılır?

25 yıllık bağcılık geçmişimiz ve 7 yıllık profesyonel asma yaprağı üretimimizde en üst kaliteyi yakaladık ve her yıl istikrarlı büyümeye devam ediyoruz. Amacımız her zaman en üst kalitede ürün sunmaktır. Bu sayede kısa sürede YAPSAR olarak marka haline geldik. Fabrikamız Tokat ili, Erbaa ilçesi, Doğanyurt köyünde. Biz de ürünlerimizi genel olarak bölgemizdeki asma bağlarından toplamaktayız. Her yıl istikrarlı olarak aynı kaliteyi koruyor ve bünyemize yeni çiftçiler ekliyoruz

Salamura asma yaprağında kalitenin yanında önemli olan bir diğer husus ise ilaç kalıntısı olmayan temiz yaprak elde etmek. Asma yaprağında kimyasal kalıntı çıkmasının en büyük nedeni kimyasal ilaçlama yöntemlerinin kullanılması. Bu ilaçlar üzüm için üretilmiştir. Amacı yaprağı değil üzümü korumaktır. Yaprak için kullanıldığında yaprakta kalıntı çıkmaktadır ve insan sağlığına zararlıdır. Biz ise biyolojik ilaçlama ile temiz yaprak elde etmekteyiz.

Çiftçilerimize biyolojik ilaçlama için bakteri kullandırıyoruz. Kısaca anlatmak istersek; Bu faydalı bakteriler yaprakta oluşan hastalığı ve mantarı yiyerek yok ediyor. Salgıladıkları spor ile de yaprağı besliyorlar. Bu sayede hem yaprak korunmuş oluyor ve beslenmiş oluyor. Bölgemizdeki çiftçilerimizin tamamını biyolojik ilaçlamaya yönelterek %100 temiz, pestisit içermeyen, kalıntısız asma yaprağı üretmiş oluyoruz.

Hedefimiz bölgemizi asma yaprağında temiz tarım bölgesi haline getirmek. Gönül rahatlığıyla ürünlerimizi yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sokabilmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.