Blog

Kalıntısız asma yaprağı için çalışmalara başladık.

Hem yurtiçi satışlarda hem de yurtdışı ihracatta yaprağın kalitesi kadar bir önemli husus zirai kalıntı bulunmayan yaprakları pazara sürmektir. Kalıntısız ürün tüketmek her tüketicinin en doğal hakkıdır. Bu konuda hem çiftçilerimizin hem de yaprak ticareti yapan bizlerin bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Amacımız yaprak zararlıları ile (mantar veya böcek) doğal yollarla mücadele etmektir.

 

Organik tarımda kullanılan biyo ilaç ile kalıntısız asma yaprağı elde etmeyi hedeflemekteyiz. Yaprakla ilgili zararlılar ile mücadelede en çok kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların çoğu yaprak için değil üzümü korumak için üretilmiştir. İlaçların üzerinde “Yalnızca üzüm için kullanılır. Yaprak için uygun değildir.” yazar. Yaprak için uygun olmadığından yaprak üzerinde kalıntı bırakır. Kimyasal ilaç kullanıldıktan sonra 14 gün hasat yapılmaması gerekirken biyo ilaçta herhangi bir bekleme süresi yoktur. Ertesi gün dahi hasat yapılabilir. YAPSAR olarak biz, kalıntı sorununu çiftçimize faydalı bakteri özlü ilaç kullandırarak çözmeyi hedefliyoruz.

 

İlk yıl 2 çiftçimizde denemesini yapmış bulunmaktayız. Doğanyurt köyü muhtarımız Memet Doğu ve emekli ziraat mühendisi Zübeyir Daras kendi asma bağlarını faydalı bakteri özlü ilaç olan subtima ile ilaçladılar. Başka hiç bir ilaç kullanmadılar. Hasat yapıldıktan sonra ürünleri laboratuvar testini soktuğumuz da hiç bir kalıntıya ratlanılmamıştır. Tamamen temiz kalıntısız asma yaprağı elde edilmiştir.

Hedefimiz bir sonraki yaprak mevsiminde bunu tüm çiftçilerimize yaymaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.